Weekend Majowy

Dzień dobry,
 
Chcielibyśmy życzyć wszystkim udanego długiego weekendu majowego i naładowania baterii wiosenną energią ;)
 
Dodatkowo informujemy, iż nasze Centrum zamknięte będzie w dniach od 1 do 4 maja włącznie.
 
Zapraszamy do nas już od 05.05.
 
Udanego Wypoczynku!

Stwardnienie rozsiane a aktywność fizyczna

Wszyscy wiemy że aktywność fizyczna niesie za sobą mnóstwo zalet ale niestety wielu z nas jej unika. Również osoby ze stwardnieniem rozsianym w obawie o pogorszenie swojego stanu zdrowia zaprzestają ćwiczeń fizycznych. Okazuje się jednak że odpowiednio dobrana aktywność w połączeniu z profesjonalna rehabilitacją może poprawić jakości życia osoby chorej i złagodzić niektóre objawy choroby.
 
Wszyscy bez względu na to czy jesteśmy zdrowi czy chorujemy nie powinniśmy rezygnować z aktywności fizycznej. Jest ona ważna i powinna być odpowiednio dopasowana do wydolności organizmu oraz stopnia zaawansowania choroby. Powinna być również prowadzona pod okiem profesjonalisty. Ćwiczenia u osoby z SM pozwolą na poprawę aktywności w czynnościach dnia codziennego oraz samodzielności w ich wykonywaniu. Bardzo ważne jest aby przed podjęciem wysiłku fizycznego osoba chora skonsultowała się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Czasem potrzebne będzie wykonie badań takich jak: morfologia krwi czy test wysiłkowy. Dzięki kompleksowemu podejściu specjalista pomoże nam w wyborze aktywności fizycznej, która będzie dla nas najlepsza oraz powie czego mamy unikać.
 
Bardzo ważne przy wyborze wysiłku fizycznego jest to, aby sprawiał nam on przyjemność. Czasem długi spacer, pływanie czy ćwiczenia ogólnorozwojowe przyniosą więcej pożytku niż forsowanie organizmu. Bardzo ważne jest również aby wysiłek jaki podejmujemy był bezpieczny dla naszego organizmu i nie skutkowała urazami i uszkodzeniami ciała.
W czasie pandemii warto przekonać się do regularnych ćwiczeń w domu. Jeżeli brakuje nam czasu lub stan zdrowia nie zawsze pozwala na regularne treningi na zewnątrz, spróbujmy właśnie tej opcji. Pamiętajmy o tym, że jeżeli mamy gorszy dzień z powodu zmęczenia fizycznego czy przeziębienia, nie róbmy nic na siłę, ponieważ trening będzie nieefektywny.
 
Po aktywności fizycznej bardzo ważny jest odpowiedni wypoczynek ( regeneracja), niezbędny do odbudowy zasobów energetycznych w organizmie i w prawidłowej regeneracji mięśni.
Na koniec warto wspomnieć, iż aktywność fizyczna zmniejsza naszą podatność na stres i przeciążenia psychiczne. Regeneruje zarówno siły psychiczne jak i fizyczne. Dzięki nim możemy integrować się społecznie i w sposób aktywny spędzać czas.
 
Dbajmy o siebie :)
 
 
01bba0341158f7d9daa5f0f4a82f.jpeg (155 KB)

Prace adaptacyjne pomieszczeń - projekt "WiR"

Prace adaptacyjne pomieszczeń pod funkcjonowanie miejsc krótkookresowego pobytu całodobowego w projekcie WIR nabierają rozpędu. Już niedługo będziecie mogli skorzystać z " turnusów wytchnieniowych". Póki co zapraszamy na małą fotorelację z prac remontowych :)

 

26_04_1.jpg (327 KB)

26_04_2.jpg (314 KB)

26_04_3.jpg (302 KB)

26_04_4.jpg (247 KB)

26_04_5.jpg (322 KB)

26_04_6.jpg (247 KB)

 

 

 

Problemy ze snem a stwardnienie rozsiane

U osób chorujących na stwardnienie rozsiane problemy ze snem są bardzo powszechne. Są one wynikiem różnych dysfunkcji takich jak: drgawki, częstotliwość oddawania moczu, depresja czy lęk, ale dużą rolę odgrywają także leki stosowane w celu leczenia różnych objawów związanych z chorobą.
 
Prowadzić to może do przysłowiowego „błędnego koła”, gdzie problemy ze snem czy też  jego braku wywołują większe zmęczenie w ciągu dnia. Różne strategie ułatwiają leczenie zaburzeń snu. Poniżej przedstawiamy kilka prostych zmian, które mogą być bardzo skuteczne w zapewnieniu sobie dobrego snu:
 
  • Regularne zasypianie nie tylko w tygodniu ale i w weekendy, może pomóc naszemu organizmowi regulować prawidłowy wzorzec snu. Uważa się, iż ludzie z SM powinni kłaść się spać o tej samej porze każdego dnia,
  • Powinno się ograniczyć spożycie płynów w godzinach wieczornych do minimum, co zminimalizuje nocne wycieczki do toalety,
  • Sypialni powinniśmy używać tylko do spania, nie do oglądania telewizji lub czytania.
  • Ważne jest unikanie aktywności fizycznej w godzinach wieczornych, wszelkie programy ćwiczeń powinny odbywać się wcześniej w ciągu dnia.
W związku z tym, iż wiele symptomów SM może mieć ogromny wpływ na sen w tym: spastyczność, depresja, stres lub niepokój oraz problemy z pęcherzem i jelitami – leczenie tych objawów może okazać się bardzo pomocne w osiągnięciu dobrego snu i zmniejszenia zmęczenia osoby chorej. Bardzo ważne jest również przeprowadzenie podstawowych badań krwi.
 
Istnieje wiele form różnych ćwiczeń i  medytacji zorientowanych na relaks jako sposób do poprawy jakości snu. W połączeniu z lepszymi nawykami i leczeniem pewnych objawów choroby mogą przynieść pozytywny rezultat. Chociaż od czasu do czasu nie wyklucza się stosowania leków nasennych, to jednak osoby z SM powinny ich unikać. Leki te bardzo szybko tracą swoją skuteczność i są potencjalnie uzależniające.
 
Dbajmy o siebie w tym trudnym dla nas czasie:)
 
 
Smaczny-i-zdrowy-sen.jpg (92 KB)

Co nowego w tematyce SM?...

Dziś coś w tematyce ciekawostek. Podsyłamy Państwu link do interesującego wywiadu z Panią Doktor Tali Drori - neurologiem z Centrum Medycznego Sheby w Izraelu, o tym co nowego w tematyce stwardnienia rozsianego.
 
Zapraszamy do lektury:)
 

Rozliczenie 1% Podatku - PIT

Dzień dobry,
 
Przypominamy o możliwości przekazania na Stowarzyszenie SezaM swojego 1% podatku.
 
W zamian oferujemy bezpłatne rozliczenie Waszego rocznego PIT.
 
Serdecznie zapraszamy i dziękujemy za Wasze wsparcie! 
 
 
1% 2021.jpg (131 KB)

Rehabilitacja w projekcie "WiR" - "Wytchnienie i Rehabilitacja"

Dzień dobry,
 
Od kwietnia ruszył nasz nowy projekt "WiR - Wytchnienie i Rehabilitacja" (projekt unijny współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego), który wspiera osoby chore na stwardnienie rozsiane z całego województwa śląskiego.
 
Projekt składa się z trzech części: skoordynowanego wsparcia domowego, miejsc krótkookresowego pobytu całodobowego, które działać zaczną zaraz po zakończeniu generalnego remontu, oraz rehabilitacji ambulatoryjnej w której rehabilitanci dbają o Waszą formę już od początku kwietnia.
 
Zapraszamy do zapoznania się z krótką fotorelacją.
 
Pozdrawiamy
 
foto 13.04_1.jpg (283 KB) foto 13.04_2.jpg (245 KB)
 
foto 13.04_3.jpg (240 KB)
 
foto 13.04_4.jpg (224 KB)

Rezonans Stochastyczny

W zeszłym miesiącu odbyła się licytacja obrazów, dzięki której udało nam się uzbierać część środków na zakup Rezonansu Stochastycznego dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, objętych wsparciem Parku Technologii Innowacyjnych Osób Niepełnosprawnych - PATION.

W artykule poniżej dowiecie się na czym polega trening stochastyczny i jakie są jego efekty.
 
Zapraszamy do lektury
 

Światowy Dzień Zdrowia

W Światowym Dniu Zdrowia dziękujemy wszystkim naszym specjalistom i rehabilitantom za Wasz profesjonalizm w działaniu, poświęcony czas i życzliwą rozmowę.
 
Niech nigdy nie zabraknie Wam sił, cierpliwości i uśmiechu.
 
Wszystkiego najlepszego!
 
 
swiatowy dzien zdrowia2.jpg (358 KB)

Wesołych Świąt Wielkanocnych

kartka FB.jpg (306 KB)

W prasie o Nas głośno....

W zawiązku z podpisaniem 26.03.2021 z panią Marszałek Izabelą Domogałą umowy o dofinansowanie nowego projektu „Wytchnienie i rehabilitacja” zrobiło się o nas głośno w prasie i radiu.
 

Archiwum

2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017

MISJA STOWARZYSZENIA

Misją SEZAMu jest poprawa jakości życia osób ze stwardnieniem rozsianym, zapewnienie im zgodnego ze standardami medycznymi dostępu do leczenia i rehabilitacji, tak aby mogli prowadzić godne życie.

Najbliższe spotkania

  • Spotkanie

    27.04.2024 godz. 15:00
    Ośrodek PATION
    Jana Śliwki 12, Gliwice
  • Spotkanie

    25.05.2024 godz. 15:00
    Ośrodek PATION
    Jana Śliwki 12, Gliwice
  • Spotkanie

    22.06.2024 godz. 15:00
    Ośrodek PATION
    Jana Śliwki 12, Gliwice
Przekaż 1% naszej organizacji
Rozlicz PIT Online
Pobierz program PIT